Psycholog w Katowicach – przy jakich problemach może pomóc?

Z pomocy psychologa, także w Katowicach, korzysta obecnie coraz więcej osób. Jest to pozytywne zjawisko, gdyż świadczy o tym, że ludzie nie tłumią już w sobie swych problemów lecz wiedzą, że potrzebują pomocy i nie wahają się z niej skorzystać. Kiedy szczególnie warto się na to zdecydować?

Uzależnienia i zaburzenia

Psycholog w Katowicach nie jest psychiatrą, a więc lekarzem, nie ma zatem kwalifikacji, by pomagać w poważnych chorobach psychicznych, jednak w przypadku takich problemów jak uzależnienia czy zaburzenia, na przykład lękowe czy odżywiania – jak najbardziej. Dopiero kiedy stwierdzi, że sytuacja jest bardzo poważna, może zalecić wizytę u lekarza, czyli psychiatry. Na ogół jednak pomoc psychologa w pełni wystarcza, choć oczywiście kluczowe jest nastawienie odwiedzającej go osoby – musi ona naprawdę chcieć pokonać swe problemy.
Alkoholizm, narkomania, lekomania, uzależnienie od dopalaczy, ale też od zachowań – od hazardu, gier komputerowych, zakupów czy nawet seksu – we wszystkich tych problemach pomoc psychologa może być niezwykle przydatna. Pozwoli przywrócić życie na właściwe tory, a także uchronić zdrowie. To samo dotyczy zaburzeń odżywiania, które są problemami natury psychologicznej, ale bardzo mocno oddziałują też na organizm w sensie fizycznym. Doświadczające ich osoby muszą więc uzyskać specjalistyczną pomoc, najlepiej jak najszybciej!

Problemy z psychiką

Bezsenność, stres, objawy depresji, nieumiejętność radzenia sobie z problemami, napady lękowe – takie zjawiska mogą być postrzegane jako element współczesnego życia, ale nie są normalne i nie powinno się ich bagatelizować. W ich przypadku także niezbędne jest podjęcie terapii psychologicznej. Nieustanny stres czy kłopoty ze snem mogą siać spustoszenie w psychice i powodować kolejne, poważniejsze problemy, jak nerwica czy depresja, a także zagrażać zdrowiu fizycznemu. Tak samo nie wolno bagatelizować przedłużającej się żałoby po śmierci bliskiej osoby czy żalu po rozstaniu. Takie zjawiska są naturalne, ale po jakimś czasie trzeba wrócić do normalności.

Kłopoty w relacjach interpersonalnych

Człowiek nie jest stworzony do samotności, a jej doświadczenie sieje spustoszenie w psychice, psychologa w Katowicach warto więc odwiedzić także, gdy:

– jest się chorobliwie nieśmiałym,

– ma się niską ocenę własnej wartości,

– nie potrafi się utrzymać dłuższy czas w związku,

– ma się syndrom DDA (Dorosłego Dziecka Alkoholika), który negatywnie wpływa na relacje z ludźmi,

– ma się fobię społeczną,

– chce się wyjść z samotności, ale nie wiadomo, jak to zrobić.