Jakie korzyści daje masaż stóp?

Prawie wszyscy znają zbawienne zalety masażu ciała. Przede wszystkim działa rozluźniająco, zmniejsza napięcie mięśniowe. Stosowany w celach leczniczych zmniejsza ból. Najczęściej masaż stosowany jest do niwelowania bólu kręgosłupa. Mało jednak kto wie, że masaż stóp przynosi równie zbawienne efekty.

Dlaczego stopy?

Już starożytni Chińczycy odkryli, że stopy są najbardziej unerwioną częścią naszego ciała. Znajdują się na niej dziesiątki receptorów, które prowadzą do naszych najważniejszych organów. Uciskanie receptorów wpływa pozytywnie na funkcjonowanie nie tylko poszczególnych organów, ale także całego organizmu. Receptory pobudzane były głównie za pomocą akupunktury.

Na początku XX w. podejście Chińczyków zostało zmodyfikowane, receptory nazwano refleksami i podzielono je na kilka stref odpowiedzialnych za funkcjonowanie poszczególnych organów.

Co to jest refleksologia?

Obecnie jest jedną z metod terapii medycyny alternatywnej. Podeszwę stóp podzielono na kilka stref odpowiedzialnych za funkcjonowanie różnych części ciała. W ten sposób powstała swoistego rodzaju mapa. Trzeba pamiętać, że na lewej stopie znajdują się receptory organów znajdujących się po lewej stronie ciała, a na prawej te z prawej strony. Tylko obie stopy tworzą całą mapę.

Refleksologia zakłada, że odpowiedni ucisk refleksów pozytywnie wpływa na funkcjonowanie poszczególnych organów i może wspomagać leczenie niektórych dolegliwości.

Zalety masażu stóp

Refleksologia zaleca masaż stóp przede wszystkim osobom, które mają problemy z różnego rodzaju dolegliwościami. Na ogół masaż trwa 15 minut, a jednorazowy ucisk na receptor nie powinien trwać dłużej niż 5 sekund.

Podobnie jak inne masaże, masowanie stóp wpływa odprężająco na cały organizm, a więc zalecany jest przede wszystkim osobom intensywnie pracującym lub poddanym stałemu stresowi.

Masaż stóp zalecany jest przede wszystkim jako terapia przeciwbólowa. Pomaga przy bólach migrenowych, bólach stawów, kręgosłupa lub poszczególnych narządów. W zależności od natężenia może go całkowicie zniwelować lub znacznie zmniejszyć. Dzięki temu można uniknąć przyjmowania środków przeciwbólowych.

Masowanie stóp zalecane jest osobom mającym problemy z prawidłowym krążeniem. To przede wszystkim osoby prowadzące siedzący tryb życia i mało aktywne. Wystarczy codziennie wieczorem masować stopy przez 10 min, by pobudzić krążenie i spokojnie przespać całą noc.

Dodatkowo wskazaniami do refleksologii są nadwaga, astma, choroby skórne, choroby zwyrodnieniowe, problemy żołądkowe oraz problemy z układem moczowo-płciowym.