Jak wybrać drzwi wewnętrzne?

drzwi wewnętrzne

Aranżacja wnętrz nie jest zadaniem łatwym, ponieważ wymaga zmysłu artystycznego oraz starannego doboru poszczególnych elementów wyposażenia. Z uwagą należy zatem wybierać kolory ścian, rodzaj podłogi czy też odpowiednie drzwi wewnętrzne.

Dlaczego wybór odpowiednich drzwi jest tak ważny?

Drzwi wewnętrzne to ważny element każdego wnętrza. Za ich pomocą można bowiem doświetlić wnętrza, skutecznie je wytłumić, jak również usprawnić wentylację czy ułatwić przechowywanie przedmiotów. Drzwi wymieniane są stosunkowo rzadko, dlatego ich wybór powinien być starannie przemyślany.

Na jakie cechy drzwi wewnętrznych należy zwrócić uwagę?

Podczas wyboru drzwi należy zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale również na inne cechy, w tym rodzaj konstrukcji, wypełnienia czy materiału wykończeniowego. Nie bez znaczenia jest również rodzaj i wygląd ościeżnicy.

Jaką konstrukcję powinny posiadać drzwi wewnętrzne?

Rodzaj konstrukcji drzwi ma duże znaczenie, ponieważ wpływa na ich wagę i trwałość. W sprzedaży dostępne są drzwi płytowe, które cechują się gładką powierzchnią. Tego rodzaju skrzydła posiadają ramę poprowadzoną po ich obwodzie wykonaną z drewna lub MDF oraz wypełnienia. Wypełnienie może mieć postać tak zwanego plastra miodu lub może być wykonane z płyty wiórowej. Drzwi ramowe powsiadają pionowe i poziome belki oraz wypełnienie wykonane z drewna, szkła lub płyty MDF.

Na jakie inne cechy drzwi należy zwrócić uwagę?

Producenci oferują drzwi lewe oraz prawe. Poszczególne produkty powinny być dopasowywane do rodzaju pomieszczenia, ustawionych z nim mebli lub zamontowanych włączników światła. Warto również pamiętać o tym, że drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz, a pozostałe drzwi mogą otwierać się do wewnątrz pomieszczeń. W szerokiej ofercie sprzedaży dostępne są również drzwi wewnętrzne przylgowe oraz bezprzylgowe. Drzwi wewnętrzne przylgowe posiadają charakterystyczne wcięcie w bocznej krawędzi, które nazywane jest przylgą. Tego rodzaju drzwi spotykane są stosunkowo często. Dzięki obecności przylgi możliwe jest dobre wytłumienie pomieszczenia. Drzwi bezprzylgowe nie posiadają opisanego powyżej elementu, a po zamknięciu dobrze wpasowują się w ościeżnicę i tworzą razem z nią jedną płaszczyznę. Są one produktem bezpiecznym dla dzieci oraz cechują się wysokimi walorami estetycznymi. Stosowne są zazwyczaj w nowoczesnym budownictwie i pasują do wnętrz urządzonych w stylu minimalistycznym czy industrialnym. Mogą być wykonane praktycznie w każdym kolorze, w tym w tradycyjnej bieli lub niezwykle modnej czerni.