Co to jest relokacja przemysłowa?

relokacje-przemysłowe

Relokacje przemysłowe nie są proste i wymagają odpowiedniej taktyki i wiedzy. Przenoszeniem całych linii produkcyjnych, a także wyposażenia parków maszynowych muszą zająć się ludzie kompetentni, najlepiej inżynierowie. Przeprowadzki takie warto zlecić firmom specjalistycznym, które mają do tego odpowiedni sprzęt i doświadczenie.

Relokacje przemysłowe – co to jest?

Relokacje przemysłowe to wieloetapowe operacje. Składają się z kilku etapów, które muszą być starannie zaplanowane. Relokacje dotyczą przeważnie maszyn o dużych gabarytach, które wymagają specjalnych pojazdów do transportu. Demontaż linii produkcyjnych musi być fachowy, a ludzie nim się zajmujący powinni posiadać specjalistyczną wiedzę. Maszyny są delikatne i podatne na uszkodzenia, dlatego trzeba postępować bardzo ostrożnie.
Relokacja przemysłowa to proces wieloetapowy, który przebiega według ścisłego harmonogramu i wymaga zaangażowania większej grupy ludzi. Nic tu nie jest przypadkowe, żaden ruch. Sprzęt musi być specjalistyczny, taki jak podnośniki hydrauliczne lub rolki powietrzne. Relokacja nie jest również właściwym procesem, musi być rozłożona w czasie.

Etapy procesu relokacji

Relokacje przemysłowe warto powierzyć profesjonalnym firmom, z wieloletnim doświadczeniem. Proces ten zaczyna się od wizyty wstępnej w zakładzie, w czasie której określa się jakie maszyny mają być przeniesione i gdzie, a także jakim czasem się dysponuje. Fachowcy zapoznają się dokładnie z dokumentami technicznymi wszystkich maszyn, które mają być przenoszone. W czasie pierwszej wizyty firma przedstawiciele firmy transportowej przeprowadzają audyt również miejsca docelowego, a potem ustalają plan działania i kompletują sprzęt potrzebny do relokacji maszyn.
Relokacja zaczyna się od demontażu, a następnie pakowania i zabezpieczania ładunków. Potem maszyny, za pomocą specjalistycznego sprzętu, są ładowane na specjalne samochody i nimi przewożone na miejsce rozładunku. Tam następuje ponowne zmontowanie maszyn i linii technologicznych, w zgodzie ze specyfikacją. Sprzęt zostaje wypoziomowany, podłączony i uruchomiony.
Nad całym procesem relokacyjnym czuwają inżynierowie, monterzy i elektrycy.

Dlaczego nie powinno się samemu przeprowadzać relokacji?

Relokacje przemysłowe, które przeprowadzane są na własną rękę, są bardzo kosztowne, czasochłonne i ryzykowne. Osoby prywatne nie posiadają ani odpowiedniego sprzętu, ani ludzi, którzy mogliby i umieli go obsługiwać. Relokacja na własną rękę jest niebezpieczna również dlatego, że maszyny nieprawidłowo zabezpieczone, łatwo uszkodzić.